Divi 4.19.1 - en to sv translation catalogue (911 entries)

en:  Enable canonical URL's
sv: Aktivera kanonisk URL

en:  Enable custom title
sv: Aktivera anpassad titel

en:  Enable meta description
sv: Aktivera metatagg-beskrivning

en:  Enable meta keywords
sv: Aktivera metasökord

en: %1$s Columns
sv: %1$s kolumner

en: %1$s could not be displayed.
sv: %1$s kunde inte visas.

en: %d Item
sv: %d objekt

en: %d Items
sv: %d objekt

en: %d Layout
sv: %d layout

en: %d Layout Pack
sv: %d Layoutpaket

en: %d Layout Packs
sv: %d layoutpaket

en: %d Layouts
sv: %d layouter

en: %d Module
sv: %d modul

en: %d Modules
sv: %d moduler

en: %d Page
sv: %d sida

en: %d Pages
sv: %d sidor

en: %d Reviews
sv: %d recensioner

en: %d Row
sv: %d rad

en: %d Rows
sv: %d rader

en: %d Sales
sv: %d försäljning

en: %d Section
sv: %d avsnitt

en: %d Sections
sv: %d avsnitt

en: %d Total Layouts
sv: %d totala layouter

en: %s Snippet Name
sv: %s utdragsnamn

en: %s Theme Options
sv: %s tema-alternativ

en: &laquo; Older Entries
sv: &laquo; Äldre inlägg

en: + Add One More Tab
sv: + Lägg till en flik

en: 0 Comments
sv: 0 Kommentarer

en: 0 comments
sv: 0 Kommentarer

en: 1 Column
sv: 1 kolumn

en: 1 Comment
sv: 1 kommentar

en: 1 comment
sv: 1 kommentar

en: 404 Not Found
sv: 404 Hittades inte

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
sv: <div class="updated"><p>Detta är en ny installation av %1$s temat. Glöm inte att gå till <a href="%2$s">ePanel</a> för att aktivera det. Detta meddelande kommer att försvinna när du tryckt på spara-knappen på<a href="%2$s">temats inställningssida</a>.</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
sv: <em>Innan du kan få produktuppdateringar måste du först autentisera din Elegant Themes-prenumeration. För att göra detta måste du ange både ditt användarnamn för Elegant Themes och din Elegant Themes API-nyckel på fliken Uppdateringar i dina tema- och plugininställningar. För att hitta din API-nyckel, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">logga in</a> på ditt Elegant Themes-konto och navigera till sidan <strong>Konto > API-nyckel</strong>. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Läs mer här</a></em>. Om du fortfarande får det här meddelandet, se till att ditt användarnamn och API-nyckel har angetts korrekt

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
sv: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre Kommentarer

en: API Key
sv: API-nyckel

en: About Me
sv: Om mej

en: Active Link Color
sv: Färg på aktiv länk

en: Active Primary Menu Link Color
sv: Länk Färg aktiv Primär Menu

en: Add Author Bio
sv: Lägg till författarbiografi

en: Add Button Icon
sv: Lägg till knapp-ikon

en: Add ET Box
sv: Lägg till ET Box

en: Add ET Button
sv: Lägg till ET knapp

en: Add ET Learn more block
sv: Lägg till ET Läs mer-block

en: Add ET Tabs
sv: Lägg till ET-flikar

en: Add From Library
sv: Lägg till från bibliotek

en: Add New Category
sv: Lägg till ny kategori

en: Add New Cloud Category
sv: Lägg till ny molnkategori

en: Add New Cloud Tag
sv: Lägg till ny molntagg

en: Add New Layout
sv: Lägg till ny layout

en: Add New Pack
sv: Lägg till nytt paket

en: Add New Tag
sv: Lägg till ny tagg

en: Add To Categories
sv: Lägg till kategorier

en: Add To Divi Cloud
sv: Lägg till Divi Cloud

en: Add To Favorites
sv: Lägg till i favoriter

en: Add To Tags
sv: Lägg till taggar

en: Add a Tooltip Text
sv: Lägg till tooltip-text

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
sv: Lägg till kod till <body> (bra för uppföljningskoder såsom Google Analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
sv: Lägg till kod till <head> på din blogg

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
sv: Lägg till kod till botten av dina inlägg, innan kommentarerna

en: Add code to the top of your posts
sv: Lägg till kod till toppen av dina inlägg

en: Adsense Code
sv: Adsense-kod

en: Advertisement
sv: Annons

en: Agency About Page
sv: Byrå om sida

en: Agency Blog Page
sv: Byråns bloggsida

en: Agency Contact Page
sv: Byråns kontaktsida

en: Agency Home Page
sv: Byråns hemsida

en: Agency Landing Page
sv: Byråns målsida

en: Agency Portfolio Page
sv: Byråns portföljsida

en: Agency Pricing Page
sv: Byråns prissida

en: All
sv: Allt

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
sv: Alla Divi användare kan lagra upp till %s objekt i deras Divi Cloud gratis. För att spara fler föremål i ditt moln och låsa upp obegränsat lagringsutrymme, uppgradera ditt Divi Cloud-medlemskap idag. Om du bygger Divi-webbplatser för att leva är Divi Cloud ett fantastiskt tillägg och en fantastisk tidsbesparing. Du kommer att älska det!

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
sv: All kod du placerar här kommer att visas i body-sektionen på alla sidor i din blogg. Detta är användbart om du vill placera en spårningspixel för en statistik-räknare som Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
sv: All kod du placerar här kommer att placeras i head-sektionen på varje sida i din blogg. Detta är användbart när du behöver lägga till JavaScript eller CSS på alla sidor.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
sv: Vilken kod du placerar här kommer att placeras längst ner på alla enskilda inlägg. Det här är användbart om du letar efter att integrera saker som sociala bookmarking-länkar.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
sv: All kod du placerar här kommer att placeras på toppen av alla inlägg. Detta är användbart om du funderar på att integrera saker som sociala favoritlänkar.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
sv: Använd denna layout

en: Archives
sv: Arkiv

en: Are You Sure?
sv: Är du säker?

en: Authentication Required
sv: Autentisering krävs

en: Author
sv: Skapare

en: Author Image URL
sv: Redigera bild URL

en: Auto
sv: Automatisk

en: Auto Speed
sv: Automatisk hastighet

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
sv: Automatisk reglagehastighet (fungerar bara om Automatisk är inställd till yes)

en: Back To Top Button
sv: Till toppen knappen

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background Image
sv: Bakgrundsbild

en: Background Position
sv: Bakgrundsposition

en: Background Repeat
sv: Upprepa bakgrund

en: Banner
sv: Banderoll

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
sv: Innan du kan ladda ner Premade Layouts från %1$s biblioteket måste du autentisera din %2$s prenumeration.

en: Blog
sv: Blogg

en: Blog Style Mode
sv: Bloggens stilläge

en: Body Font
sv: Brödtextens typsnitt

en: Body Font Style
sv: Typsnittsstil i body

en: Body Line Height
sv: Linjehöjd i Body

en: Body Link Color
sv: Länkfärg i body

en: Body Text Color
sv: Färg för Body-text

en: Body Text Size
sv: Textstorlek i body

en: Body/Link Line Height
sv: Linjehöjd Body/Länk

en: Body/Link Text Size
sv: Textstorlek Body/Länk

en: Bold
sv: Fet

en: Border Color
sv: Färg på ram

en: Border Radius
sv: Radie på ram

en: Border Width
sv: Bredd på ram

en: Bottom
sv: Nertill

en: Bottom Bar
sv: Bottenrad

en: Bottom to Top
sv: Nerifrån och upp

[ctx: Business]
en: Agency
sv: Byrå

[ctx: Business]
en: Consultant
sv: Konsult

en: Button Font Style
sv: Typsnittsstil på knapp

en: Buttons
sv: Knappar

en: Buttons Font
sv: Typsnitt på knapp

en: Buttons Hover Style
sv: Stilar på knappar vid hovring

en: Buttons Style
sv: Stilar på knappar

en: Buy
sv: köpa

en: By %s
sv: Av %s

en: By Elegant Themes
sv: Av Elegant Themes

en: By The Community
sv: Av gemenskapen

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
sv: Som standard visas kommentarer inte på sidor, men om du vill ge personer möjlighet att kommentera dina sidor aktivera det här alternativet.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
sv: Som standard är sidor sorterade efter namn. Men om du hellre vill ha dem sorterade efter ID du kan justera den här inställningen.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
sv: Som standard stannar navigeringsfältet på toppen av skärmen hela tiden. Vi föreslår att inaktivera det här alternativet om du vill använda en stor logotyp.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
sv: Som standard skapar temat en hemlänk som, när du klickar å¨den, leder tillbaka till din bloggs hemsida. Men om du använder en statisk hemsida och redan skapat en sida som heter hem som används kommer detta att resultera i en dubblettlänk. I så fall bör du inaktivera den här funktionen för att ta bort länken.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
sv: Som standard skapar temat inläggstitlar baserat på titeln på ditt inlägg och ditt bloggnamn. Om du vill göra din metatitel annorlunda än din faktiska inläggstitel kan du definiera en egen titel för varje inlägg med hjälp av anpassade fält. Detta alternativ måste vara aktiverat för att anpassade titlar ska fungera och du måste välja ett anpassat fältnamn för din titel nedan.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
sv: Som standard lägger inte temat till sökord i ditt sidhuvud. De flesta sökmotorer använder inte sökord för att rangordna din webbplats längre, men vissa definierar dem ändå för säkerhets skull. Om du vill lägga till metasökord till ditt sidhuvud aktivera det här alternativet och fyll i  anpassade sökord i fältet nedan.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
sv: Som standard kortar temat dina inläggsutdrag automatiskt för att skapa inläggsförhandsvisningar. Om du hellre vill visa dina inlägg i sin helhet som en traditionell blogg kan du aktivera den här funktionen.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
sv: Som standard använder temat en kombination av ditt bloggnamn och din blogg-beskrivning, enligt definitionen när du skapade din blogg, för att skapa dina hemsidetitlar. Men om du vill skapa en anpassad titel aktivera helt enkelt det här alternativet och fyll i en egen titel i titelfältet nedan.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
sv: Som standard använder temat din blogg-beskrivning, enligt definitionen när du skapade din blogg, för att fylla i meta-beskrivningsfältet. Om du vill använda en annan beskrivning aktivera det här alternativet och fyll i en anpassad beskrivning i beskrivningsfältet nedan.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
sv: Som standard skapas miniatyrbilder med hjälp av anpassade fält. Men om du hellre vill använda bilderna som redan finns i ditt inlägg för din miniatyrbild (och förbigå med anpassade fält) kan du aktivera det här alternativet. När de har aktiverats genereras miniatyrbilder automatiskt med den första bilden i ditt inlägg. Bilden måste finnas på din egen server.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
sv: Miniatyrer placeras inte på sidor enligt standardinställningarna (de används bara i inlägg). Du kan dock använda dem på sidor om du så vill! Aktivera helt enkelt detta alternativ.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
sv: Som standard placeras miniatyrbilder i början av ditt inlägg på enkelinläggssidor. Om du vill ta bort denna första miniatyrbild för att undvika upprepning inaktivera det här alternativet.

en: CSS No Selector
sv: CSS ingen väljare

en: CSS Snippet
sv: CSS-kodavsnitt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
sv: Canonicalization hjälper till att förhindra indexering av duplicerat innehåll av sökmotorer, och som ett resultat kan det hjälpa till att undvika straff för duplicerat innehåll och försämring av sidrankning. Vissa sidor kan ha olika webbadresser som alla leder till samma plats. Till exempel domain.com, domain.com/index.html och www.domain.com är alla olika webbadresser som leder till din hemsida. Ur en sökmotors perspektiv kan dessa dubbletter av webbadresser, som också ofta förekommer på grund av anpassade permalänkar, behandlas individuellt istället för som en enda destination. Att definiera en kanonisk URL talar om för sökmotorn vilken URL du vill använda officiellt. Temat baserar sina kanoniska webbadresser från dina permalänkar och domännamnet som definieras på inställningsfliken i wp-admin.

en: Caption
sv: Bildtext

en: Caption goes here
sv: Bildtext här

en: Caption title goes here
sv: Bildtextens titel här

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category
sv: Kategori

en: Center
sv: Mitten

en: Centered
sv: Centrerad

en: Centered Inline Logo
sv: Centrerad logga i linje

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
sv: Markera den här rutan om du vill visa metabeskrivningar på kategorisidor/arkivsidor. Beskrivningen är baserad på den kategorinbeskrivning du väljer när du skapar/redigerar din kategori i wp-admin.

en: Choose File
sv: Välj FIL

en: Choose an Image
sv: Ange som bild

en: Choose button color
sv: Välj knappfärg

en: Choose button type
sv: Välj knapptyp

en: Choose title autogeneration method
sv: Välj metod för titelgenerering

en: Choose which items to display in the post info section
sv: Välj vilka objekt som ska visas i avsnittet med inläggsinformation

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
sv: Välj ja om du vill aktivera automatisk reglageanimation

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
sv: Klasser

en: Click here to learn more
sv: Klicka här för att läsa mer

en: Code
sv: Koda

en: Code Integration
sv: Kodintegration

en: Code Snippet
sv: Kodavsnitt

en: Code Snippets Library
sv: Kodsnuttsbibliotek

en: Coffee Shop
sv: Kafé

en: Coffee Shop About Page
sv: Coffee Shop Om sidan

en: Coffee Shop Blog Page
sv: Coffee Shop bloggsida

en: Coffee Shop Contact Page
sv: Coffee Shops kontaktsida

en: Coffee Shop Footer Page
sv: Coffee Shop sidfotssida

en: Coffee Shop Guide Page
sv: Guidesida för kaféer

en: Coffee Shop Home Page
sv: Coffee Shops hemsida

en: Coffee Shop Landing Page
sv: Coffee Shop målsida

en: Coffee Shop Menu Page
sv: Coffee Shop Menysida

en: Coffee Shop Shop Page
sv: Kafébutikssida

en: Color
sv: Färg

en: Color Pickers Default Palette
sv: Färgväljarens standardpalett

en: Color Schemes
sv: Färgscheman

en: Column Layout
sv: Kolumn-layout

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Community
sv: gemenskap

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
sv: Slutför ditt köp med popup-fönstret för att uppgradera Divi Cloud.

en: Content
sv: Innehåll

en: Content goes here
sv: Innehåll här

en: Content text or html
sv: Innehållstext eller HTML

en: Copy To Divi Cloud
sv: Kopiera till Divi Cloud

en: Copy To Library
sv: Kopiera till bibliotek

en: Copywriter About Page
sv: Copywriter Om sidan

en: Copywriter Blog Page
sv: Bloggsida för copywriter

en: Copywriter Contact Page
sv: Kontaktsida för copywriter

en: Copywriter FAQ Page
sv: Copywriter FAQ-sida

en: Copywriter Home Page
sv: Hemsida för copywriter

en: Copywriter Landing Page
sv: Copywriter målsida

en: Copywriter Portfolio Page
sv: Copywriter Portfolio Sida

en: Copywriter Pricing Page
sv: Prissida för copywriter

en: Copywriter Services Page
sv: Sida för copywritertjänster

en: Create New Category/Categories
sv: Skapa ny kategori/kategorier

en: Create New Tag(s)
sv: Skapa nya taggar

en: Create New Tag/Tags
sv: Skapa ny tagg/taggar

en: Critical CSS
sv: Kritisk CSS

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
sv: Kritisk CSS förbättrar avsevärt webbplatsens laddningstider och Google PageSpeed-resultat genom att skjuta upp icke-kritiska stilar och eliminera renderingsblockerande CSS-förfrågningar.

en: Critical Threshold Height
sv: Kritisk tröskelhöjd

en: Current Color
sv: Nuvarande färg

en: Currently viewing archives from %1$s
sv: Visar arkiv från %1$s

en: Custom CSS
sv: Anpassad CSS

en: Custom field Name to be used for description
sv: Anpassat fältnamn som ska användas som beskrivning

en: Custom field Name to be used for keywords
sv: Anpassat fältnamn som ska användas för sökord

en: Custom field Name to be used for title
sv: Anpassad fältnamn som ska användas som titeln

en: Dark
sv: Mörk

en: Dashed
sv: Streckad

en: Date
sv: Datum

en: Date format
sv: Datumformat

en: Default
sv: Standardinställning

en: Defer Additional Third Party Scripts
sv: Skjut upp ytterligare tredjepartsskript

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
sv: Skjut upp jQuery Och jQuery Migrate

en: Define a character to separate BlogName and Post title
sv: Definiera en karaktär för att separera wbbplats-namn och inläggstitel

en: Define the default color palette for color pickers in the Divi Builder.
sv: Ange standardpaletten för färgväljare i Divi Builder.

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Permanently
sv: ta bort permanent

en: Delete Selected Items
sv: Ta bort markerade objekt

en: Design Agency
sv: Designbyrå

en: Design Agency About Page
sv: Designbyrå Om sidan

en: Design Agency Blog Page
sv: Designbyråns bloggsida

en: Design Agency Case Study Page
sv: Fallstudiesida för designbyrå

en: Design Agency Contact Page
sv: Designbyråns kontaktsida

en: Design Agency Home Page
sv: Designbyråns hemsida

en: Design Agency Landing Page
sv: Designbyråns målsida

en: Design Agency Portfolio Page
sv: Design Agency Portfolio Sida

en: Design Agency Project Page 1
sv: Designbyråprojekt Sida 1

en: Design Agency Project Page 2
sv: Designbyråprojekt Sida 2

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
sv: Designad av %1$s | Drivs med %2$s

en: Digital Payments
sv: Digitala betalningar

en: Digital Payments About Page
sv: Digitala betalningar om sidan

en: Digital Payments Blog Page
sv: Digital Payments bloggsida

en: Digital Payments Contact Page
sv: Kontaktsida för digitala betalningar

en: Digital Payments Features Page
sv: Sida med funktioner för digitala betalningar

en: Digital Payments Home Page
sv: Hemsida för digitala betalningar

en: Digital Payments Landing Page
sv: Målsida för digitala betalningar

en: Digital Payments Pricing Page
sv: Prissida för digitala betalningar

en: Digital Payments Sign-Up Page
sv: Registreringssida för digitala betalningar

en: Disable Footer Credits
sv: Stäng av sidfotsomnämnanden

en: Disable Translations
sv: Avaktivera översättningar

en: Disable WordPress Emojis
sv: Inaktivera WordPress-emojis

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
sv: Inaktivera det här alternativet för att ta bort Google Fonts från dina Divi Builder sidor.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
sv: Inaktivera det här alternativet för att ta bort Google Maps API skript från dina Divi Builder sidor. Detta kan förbättra kompatibiliteten med plugins från tredje part som också ställer det här skriptet i kö. Observera: Moduler som förlitar sig på Google Maps API för att fungera korrekt, såsom Maps och Fullwidth Maps Modules, kommer fortfarande att vara tillgängliga men kommer inte att fungera medan det här alternativet är inaktiverat (såvida du inte lägger till Google Maps API skript manuellt).

en: Disable top tier dropdown menu links
sv: Inaktivera huvudlänken för rullgardinsmenyer

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
sv: Avaktivera översättningar ifall du inte vill att översatta temarader ska visas på din sida.

en: Disabled
sv: Avaktivera

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
sv: Genom att inaktivera det här alternativet tas body-koden nedan bort från din blogg.  Detta gör att du kan ta bort koden och samtidigt spara den för användning vid ett senare tillfälle.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
sv: Genom att inaktivera det här alternativet tas sidhuvudskoden nedan bort från din blogg. Detta gör att du kan ta bort koden och samtidigt spara den för användning vid ett senare tillfälle.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
sv: Genom att inaktivera det här alternativet tas den enkla botten-koden nedan bort från din blogg.  Detta gör att du kan ta bort koden och samtidigt spara den för användning vid ett senare tillfälle.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
sv: Genom att inaktivera det här alternativet tas topp-koden nedan bort från din blogg. Detta gör att du kan ta bort koden och samtidigt spara den för användning vid ett senare tillfälle.

en: Display Home link
sv: Visa hemlänk

en: Displays About Me Information
sv: Visar Om mej-information

en: Displays Adsense Ads
sv: Visar Adsense-annonser

en: Displays Advertisements
sv: Visar annonser

en: Divi Customizer Settings
sv: Inställningar för Divi-anpassaren

en: Divi Library
sv: Divi-biblioteket

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
sv: %s bibliotek

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
sv: Visningsläge

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
sv: Modul

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
sv: Rad

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
sv: Sektion

en: Divi Library Snippet Name
sv: Divi Library Snippet Namn

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
sv: Layoutdetaljer

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
sv: Rutnätsvy

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
sv: Listvy

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
sv: Taggvy

en: Divi Page Settings
sv: Divi-sidinställning

en: Do you want to move selected items to your trash?
sv: Vill du flytta valda objekt till papperskorgen?

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
sv: Vill du ta bort alla objekt i papperskorgen permanent? Denna åtgärd kan inte ångras och objekten kan inte återställas.

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Dot Navigation
sv: Punkt navigation

en: Dotted
sv: Prickad

en: Double
sv: Dubbel

en: Download Backup Before Importing
sv: Ladda ner säkerhetskopia innan du importerar

en: Dropdown Menu Animation
sv: Animering på rullgardinsmeny

en: Dropdown Menu Background Color
sv: Bakgrundsfärg på rullgardinsmeny

en: Dropdown Menu Line Color
sv: Linjefärg på rullgardinsmeny

en: Dropdown Menu Text Color
sv: Textfärg på rullgardinsmeny

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicate Global Item To Cloud
sv: Duplicera globalt objekt till molnet

en: Dynamic CSS
sv: Dynamisk CSS

en: Dynamic CSS greatly reduces CSS file size by dynamically generating only the assets necessary for the features and modules you use. This eliminates all file bloat and greatly improves load times.
sv: Dynamisk CSS minskar CSS-filstorleken avsevärt genom att dynamiskt generera endast de tillgångar som behövs för de funktioner och moduler du använder. Detta eliminerar all filuppsvällning och förbättrar laddningstiderna avsevärt.

en: Dynamic Icons
sv: Dynamiska ikoner

en: Dynamic JavaScript Libraries
sv: Dynamiska JavaScript-bibliotek

en: ET About Me Widget
sv: ET Om mig Widget

en: ET Advertisement
sv: ET annons

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Footer Credits
sv: Redigera sidfotsomnämnanden

en: Edit Tags & Categories
sv: Redigera taggar och kategorier

en: Edit With Divi
sv: Redigera med Divi

en: Effect
sv: Effekt

en: Elegant Themes Account
sv: Elegant Themes Temakonto

en: Email
sv: E-post

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Enable Boxed Layout
sv: Aktivera boxad layout

en: Enable Divi Cloud
sv: Aktivera Divi Cloud

en: Enable Divi Gallery
sv: Aktivera Divi galleri

en: Enable Responsive Images
sv: Aktivera responsiva bilder

en: Enable Single Post 468x60 banner
sv: Aktivera enkelinlägg 468x60 banner

en: Enable Vertical Navigation
sv: Aktivera vertikal navigation

en: Enable body code
sv: Aktivera < body > kod

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
sv: Aktivera cachning av Google Fonts och ladda dem inline. Detta minskar renderingsblockerande förfrågningar och förbättrar sidladdningstider.

en: Enable canonical URL's
sv: Aktivera kanoniska URL's

en: Enable custom description
sv: Aktivera anpassad beskrivning

en: Enable custom keywords
sv: Aktivera anpassade nyckelord

en: Enable custom titles
sv: Aktivera anpassade titlar

en: Enable header code
sv: Aktivera sidhuvudskod

en: Enable meta descriptions
sv: Aktivera metabeskrivningar

en: Enable single bottom code
sv: Aktivera enkel botten-kod

en: Enable single top code
sv: Aktivera enkel topp-kod

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
sv: Aktivera ifall du vill byta ut grundinställningen WordPress med Divi galleri.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
sv: Aktivera det här alternativet för att visa tillbaka till toppen knappen medan du bläddrar

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
sv: Aktivera det här alternativet för att få responsiv bildstorlek genererad när du laddar upp bilder och lägger till srcset-attribut för bildelement.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
sv: Aktivera det här alternativet för att få effekten mjuk rullning med mushjulet

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
sv: Aktivera det här alternativet för att visa miniatyrbilder på indexsidor.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
sv: Aktivera detta för att tillåta Divi Framework att bara ladda modulerna som används på sidan och bearbeta logiken för funktionerna som används.

en: Enabled
sv: Aktivera

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
sv: Genom att aktiverar det här alternativet kommer en 468x60 bannerannons visas under dina enkelinlägg. Om du väljer att aktivera måste du fylla i banner-bilden och destinations URL nedan.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
sv: Om du aktiverar det här alternativet minskar storleken på Google Fonts och förbättrar laddningstider, men det kommer att begränsa stödet för Google Fonts i vissa mycket gamla webbläsare. Du kan stänga av detta för att öka stödet för äldre webbläsare till en liten kostnad för prestanda.

en: Enqueue Google Maps Script
sv: Köa Google Maps-skript

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
sv: Enqueue jQuery-kompatibilitetsskript

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
sv: Ange URL för din Facebook profil.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
sv: Ange URL till din Instagram profil.

en: Enter the URL of your RSS feed.
sv: Skriv in URL för ditt RSS flöde.

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
sv: Ange URL för din Twitter profil.

en: Error
sv: Fel

[ctx: Event Details Page]
en: Details
sv: Detaljer

en: Exclude categories from the navigation bar
sv: Uteslut kategorier från navigeringsfältet

en: Exclude pages from the navigation bar
sv: Uteslut sidor från navigeringsfältet

en: Expand
sv: Expandera

en: Explore Other Modules With Tag
sv: Utforska andra moduler med tag

en: Explore Other Rows With Tag
sv: Utforska andra rader med tagg

en: Explore Other Sections With Tag
sv: Utforska andra avsnitt med tagg

en: Export
sv: Exportera

en: Export %s
sv: Exportera %s

en: Export %s Name
sv: Exportera %s namn

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
sv: När du exporterar din %s skapas en JSON-fil som kan importeras till ett annat område.

en: Facebook Profile Url
sv: Facebook profil URL

en: Fade
sv: Blekna

en: Fade In
sv: Tona in

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
sv: Det gick inte att läsa in dina befintliga layouter. Vänligen försök igen senare.

en: Farmers Market About Page
sv: Farmers Market Om sida

en: Farmers Market Blog Page
sv: Farmers Market bloggsida

en: Farmers Market Contact Page
sv: Farmers Markets kontaktsida

en: Farmers Market Donate Page
sv: Farmers Market Donationssida

en: Farmers Market Events Page
sv: Farmers Market Events sida

en: Farmers Market Home Page
sv: Farmers Markets hemsida

en: Farmers Market Landing Page
sv: Farmers Market landningssida

en: Farmers Market Market Page
sv: Farmers Market Market-sida

en: Fashion About Page
sv: Mode om sida

en: Fashion Blog Page
sv: Modebloggsida

en: Fashion Contact Page
sv: Kontaktsida för mode

en: Fashion Designer Page
sv: Modedesigners sida

en: Fashion Gallery Page
sv: Modegallerisidan

en: Fashion Home Page
sv: Mode hemsida

en: Fashion Landing Page
sv: Mode landningssida

en: Fashion Shop Page
sv: Modebutikssida

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Filter
sv: Filtrera

en: Find A Layout
sv: Hitta en layout

en: Find A Module
sv: Hitta en modul

en: Find A Page
sv: Hitta en sida

en: Find A Row
sv: Hitta en rad

en: Find A Section
sv: Hitta ett avsnitt

en: Fixed
sv: Låst

en: Fixed Menu Height
sv: Fast Menu Höjd

en: Fixed Navigation Bar
sv: Fast navigationsfält

en: Fixed Navigation Settings
sv: Låsta navigationsinställningar

en: Flip
sv: Vänd

en: Florist About Page
sv: Florist Om sidan

en: Florist Blog Page
sv: Florist bloggsida

en: Florist Contact Page
sv: Florist kontaktsida

en: Florist Gallery Page
sv: Florist Galleri Sida

en: Florist Home Page
sv: Florists hemsida

en: Florist Landing Page
sv: Florist landningssida

en: Florist Shop Page
sv: Floristbutikssida

en: Folder
sv: Mapp

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font Size
sv: Typsnittsstorlek

en: Font Style
sv: Typsnittsstil

en: Footer
sv: Sidfot

en: Footer Area
sv: Sidfotsfält

en: Footer Background Color
sv: Bakgrundsfärg för sidfot

en: Footer Elements
sv: Element i sidfot

en: Footer Menu
sv: Sidfotsmeny

en: Footer Menu Active Link Color
sv: Färg på aktiv länk i sidfotsmeny

en: Footer Menu Background Color
sv: Bakgrundsfärg i sidfotsmeny

en: Footer Menu Text Color
sv: Textfärg i sidfotsmeny

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
sv: Glömt ditt <a href="%1$s" target="_blank">Användarnamn</a> eller <a href="%1$s" target="_blank">Lösenord</a>?

en: Free Divi Cloud Limit Reached
sv: Gratis Divi Cloud Limit uppnådd

en: Freelancer
sv: Frilansare

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Fullwidth
sv: Full bredd

en: General
sv: Allmänt

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Generating Screenshot
sv: Genererar skärmdump

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
sv: Få obegränsad Divi Cloud molnlagring

en: Global items
sv: Globala föremål

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
sv: Globala objekt kan inte läggas till i ditt Divi Cloud. Vill du spara en icke-global version till ditt Divi Cloud? Versionen på denna webbplats kommer att förbli en global instans

en: Google API Key
sv: Google API-nyckel

en: Google Fonts Subsets
sv: Google Fonts underuppsättningar

en: Grab the first post image
sv: Ta första inlagda bilden

en: Green
sv: Grön

en: Groove
sv: Nedsänkning

en: Header & Navigation
sv: Sidhuvud & Navigation

en: Header Elements
sv: Element i sidhuvud

en: Header Font
sv: Sidhuvudets typsnitt

en: Header Font Style
sv: Typsnittsstil i sidhuvud

en: Header Format
sv: Format på sidhuvud

en: Header Letter Spacing
sv: Avstånd mellan bokstäver i sidhuvud

en: Header Line Height
sv: Linjehöjd i sidhuvud

en: Header Style
sv: Stil sidhuvud

en: Header Text Color
sv: Textfärg i sidhuvud

en: Header Text Size
sv: Textstorlek i sidhuvud

en: Help
sv: Hjälp

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
sv: Här kan du lägga till anpassade CSS för att byta ut eller addera till standardstilar.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
sv: Här kan du ändra vilken karaktär som skiljer din bloggtitel och indexsidas namn när du använder automatiskt genererade inläggstitlar. Vanliga karaktärer är | eller -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
sv: Här kan du ändra vilken karaktär som skiljer din bloggtitel och inläggsnamn åt när du använder automatiskt genererade inläggstitlar. Vanliga karaktärer är | eller -

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
sv: Här kan du välja Shoppingsidans & Kategorisidans layout för  WooCommerce.

en: Here you can choose default sidebar layout
sv: Här kan du välja standard sidobalklayout

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
sv: Här kan du välja hur dina titlar på indexsidor genereras. Du kan ändra vilken i vilken ordning ditt bloggnamn och din indextitel visas, eller så kan du ta bort bloggnamnet från titeln helt.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
sv: Här kan du välja att visa en Facebook ikon på din hemsida.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
sv: Här kan du välja att visa Instagram-ikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
sv: Här kan du välja att visa en RSS ikon.

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
sv: Här kan du välja att visa en Twitter ikon.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
sv: Här kan du välja att ta bort vissa kategorier från navigationsmenyn. Alla kategorier markerade med ett X kommer inte att visas i navigeringsfältet.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
sv: Här kan du välja att ta bort vissa sidor från navigationsmenyn. Alla sidor som är markerade med en X kommer inte att visas i navigeringsfältet.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
sv: Här kan du välja att vända på hur dina kategorilänkar visas. Du kan välja mellan stigande och fallande.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
sv: Här kan du välja att vända på hur dina sidlänkar visas. Du kan välja mellan stigande och fallande.

en: Here you can choose to sort your pages links.
sv: Här kan du välja hur du vill sortera dina sidlänkar.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
sv: Här kan du välja vilka objekt som ska visas i postinfo-sektionen på sidor. Det här är området, vanligtvis under inläggets titel, som visar grundläggande information om ditt inlägg. De markerade objekten som visas nedan kommer att visas.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
sv: Här kan du välja vilka objekt som ska visas i inläggsinformationssektionen på enstaka inläggssidor. Det här är området, vanligtvis under inläggets titel, som visar grundläggande information om ditt inlägg. De markerade objekten som visas nedan kommer att visas.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv: Här kan du ange hur många WooCommerce produkter som visas på arkivsidan. Alternativet är oberoende av alternativet Inställningar > Läs i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv: Här kan du ange hur många nya artiklar som visas på arkivsidorna. Detta alternativ fungerar oberoende av läsningsalternativ i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv: Här kan du ange hur många nya artiklar som visas på kategorisidorna. Detta alternativ fungerar oberoende av läsningsalternativet i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv: Här kan du ange hur många nya artiklar som visas på sökresultatsidorna. Detta alternativ fungerar oberoende av läsningsalternativ i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv: Här kan du ange hur många nya artiklar visas på taggsidorna. Detta alternativ fungerar oberoende av läsningsalternativ i wp-admin.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
sv: Du kan inaktivera automatisk höjning av minnesgräns här.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
sv: Här kan du skriva in 468x60 banners destinations URL

en: Here you can provide 468x60 banner image url
sv: Här kan du skriva in 468x60 bannerbildens URL

en: Hex Value
sv: Färgvärde

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide Logo Image
sv: Göm logo-bild

en: Hide Nav Before Scroll
sv: Göm navigation innan skrollning

en: Hide Navigation Until Scroll
sv: Göm navigation tills skrollning

en: Hide empty categories
sv: Göm tomma kategorier

en: High
sv: Hög

en: Home
sv: Hem

en: Homepage SEO
sv: Hemsida SEO

en: Homepage custom title (if enabled)
sv: Anpassad titel för hemsida (om aktiverat)

en: Homepage meta description (if enabled)
sv: Metabeskrivning för hemsida (om aktiverat)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
sv: Metasökord för hemsida (om aktiverat)

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon Color
sv: Ikonens färg

en: Icon Placement
sv: Placering av ikon

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
sv: Om en sida byggs med Divi Builder flyttas Gutenberg-blockets CSS-fil från sidhuvudet till sidfoten. Eftersom filen med största sannolikhet inte används kan vi ladda den senare. Detta tar bort en begäran om renderingsblockering och förbättrar prestandan.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
sv: Om anpassade titlar är inaktiverat välj metoden automatisk generering

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
sv: Om du inte använder anpassade titlar kan du fortfarande ha kontroll över hur dina titlar genereras. Här kan du välja i vilken ordning du vill att din inläggstitel och ditt bloggnamn ska visas, eller så kan du ta bort bloggnamnet från titeln helt.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
sv: Om du inte använder anpassade inläggstitlar kan du fortfarande ha kontroll över hur dina titlar genereras. Här kan du välja vilken ordning du vill att din inläggstitel och bloggnamn ska visas, eller så kan du ta bort bloggnamnet från titeln helt.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
sv: Om du inte vill visa några banderoller - lämna lämpliga fält tomma

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
sv: Om du har aktiverat anpassade titlar kan du lägga till din egen titel här. Det du skriver här kommer att placeras mellan < title >< /title > taggarna i header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
sv: Om du har aktiverat metabeskrivningar kan du lägga till din egen beskrivning här.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
sv: Om du har aktiverat metasökord kan du lägga till dina egna nyckelord här. Nyckelord bör separeras av kommatecken. Till exempel: wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
sv: Om du vill kategorier som inte har några inlägg ska visas i navigationsfältet inaktivera det här alternativet. Som standard är tomma kategorier dolda.

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
sv: Om du vill lägga till en metabeskrivning till ditt inlägg kan du göra det med hjälp av anpassade fält. Detta alternativ måste vara aktiverat för att beskrivningar ska visas på inläggssidor. Du kan lägga din metabeskrivning med hjälp av anpassade fält baserade på det anpassade fältnamn som du definierar nedan.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
sv: Om du vill lägga till metasökord i ditt inlägg kan du göra det med hjälp av anpassade fält. Detta alternativ måste vara aktiverat för att sökord ska visas på inläggssidor. Du kan lägga till dina metasökord med anpassade fält baserade på det anpassade fältnamn som du definierar nedan.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
sv: Om du vill ta bort rullgardinsmenyer från kategoriernas navigeringsfält inaktivera den här funktionen.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
sv: Om du vill ta bort rullgardinsmenyer från sidornas navigeringsfältet inaktivera den här funktionen.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
sv: Om du vill använda dina egna logotyp klicka på knappen "Ladda upp bild".

en: Image
sv: Bild

en: Image Height
sv: Bildens höjd

en: Image Url
sv: Bild URL

en: Image Width
sv: Bildens bredd

en: Image doesn't exist
sv: Bilden finns inte

en: Import
sv: Importera

en: Import %s
sv: Importera %s

en: Import & Export Theme Options
sv: Importera och exportera temaalternativ

en: Import These Templates
sv: Importera dessa mallar

en: Import To Cloud
sv: Importera till molnet

en: Improve Google Fonts Loading
sv: Förbättra inläsning av Google Fonts

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
sv: I vissa fall vill användare skapa överkategorier eller länkar som platshållare innehållandes en lista med underlänkar eller kategorier. I det här fallet är det inte önskvärt att den överordande länken leder någonstans, utan istället bara har en organisatorisk funktion. Genom att aktivera detta alternativ kommer länkar från alla överordnade sidor/kategorier att tas bort, så att de inte leder någonstans när du klickar på dem.

en: Index Page SEO
sv: Indexsida SEO

en: Input 468x60 adsense code
sv: Skriv in 468x60 Google Adsense koden

en: Input 468x60 advertisement banner image
sv: Lägg till bild för 468x60 annonsbanner

en: Input 468x60 advertisement destination url
sv: Lägg till 468x60 annonsen destinations URL

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
sv: Använd detta CSS-kodavsnitt

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
sv: Använd detta HTML/JS-kodavsnitt

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
sv: Använd denna modul

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
sv: Använd denna sida

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
sv: Använd denna rad

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
sv: Använd detta avsnitt

en: Inset
sv: Insida

en: Instagram Profile Url
sv: Instagram Profil URL

en: Interior Design Company
sv: Inredningsföretag

en: Interior Design Company About Page
sv: Inredningsföretag Om Sidan

en: Interior Design Company Blog Page
sv: Inredningsföretagets bloggsida

en: Interior Design Company Contact Page
sv: Inredningsföretagets kontaktsida

en: Interior Design Company Home Page
sv: Hemsida för inredningsföretag

en: Interior Design Company Landing Page
sv: Inredningsföretagets målsida

en: Interior Design Company Portfolio Page
sv: Inredningsföretagets portföljsida

en: Interior Design Company Services Page
sv: Inredningsföretagets tjänstersida

en: Interior Design Company Shop Page
sv: Inredningsföretagets butikssida

en: Italic
sv: Kursiv

en: Join Now
sv: Kom med nu

en: LMS About Page
sv: LMS Om sida

en: LMS Blog Page
sv: LMS bloggsida

en: LMS Contact Page
sv: LMS kontaktsida

en: LMS Course Page
sv: LMS Kurssida

en: LMS Courses Page
sv: LMS Kurssida

en: LMS Home Page
sv: LMS hemsida

en: LMS Landing Page
sv: LMS målsida

en: LMS Marketing Page
sv: LMS marknadsföringssida

[ctx: LMS Page]
en: Course
sv: Kurs

[ctx: LMS Page]
en: Courses
sv: Kurser

en: LMS Pricing Page
sv: LMS Prissida

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
sv: Hantera kategorier

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
sv: Hantera taggar

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
sv: Konstdesign

[ctx: Layout Category]
en: Business
sv: Företag

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
sv: Gemenskap och ideell

[ctx: Layout Category]
en: Education
sv: Utbildning

[ctx: Layout Category]
en: Events
sv: evenemang

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
sv: Mode & Skönhet

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
sv: Mat & Dryck

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
sv: Hälsa

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
sv: Webbutik

[ctx: Layout Category]
en: Services
sv: Tjänster

[ctx: Layout Category]
en: Technology
sv: Teknologi

en: Layout Name
sv: Layoutnamn

en: Layout Pack
sv: Layoutpaket

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
sv: Mode

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
sv: Layouter i detta paket

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
sv: Hantera paket

en: Layout Settings
sv: Layoutinställningar

en: Leave a Reply to %s
sv: Lämna ett svar till %s

en: Left
sv: Vänster

en: Left Sidebar
sv: Vänster sidofält

en: Left to Right
sv: Vänster till höger

en: Letter Spacing
sv: Avstånd mellan bokstäver

en: Library
sv: Bibliotek

en: Light
sv: Ljus

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
sv: Begränsa stödet för Google Fonts för äldre webbläsare

en: Link
sv: Länk

en: Link text
sv: Länka text

en: Live Preview
sv: Live förhandsvisning

en: Load Dynamic Stylesheet In-line
sv: Ladda dynamisk stilmall In-line

en: Load From Library
sv: Ladda från biblioteket

en: Locations
sv: Platser

en: Log In
sv: Logga in

en: Log In To Divi Cloud
sv: Logga in på Divi Cloud

en: Login
sv: Logga in

en: Logo
sv: Logotyp

en: Logo Max Height
sv: Logo Max Höjd

en: Low
sv: Låg

en: Make Full Width
sv: Sätt full bredd

en: Manage Layouts
sv: Hantera layouter

en: Manage Un-widgetized Advertisements
sv: Hantera Annonser

en: Manage Your Elegant Themes Account
sv: Hantera ditt konto för Elegant Themes

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
sv: Säljare

en: Member Login
sv: Medlemsloggin

en: Memory Limit Increase
sv: Höjning av minnesgräns

en: Menu Height
sv: meny Höjd

en: Menu Link Color
sv: Länkfärg i menyn

en: Menu Text Size
sv: Textstorlek i menyn

en: Menu Top Margin
sv: Menyns Toppmarginal

en: Menu Width
sv: Menybredd

en: Meta Font Style
sv: Typsnittsstil för metadata

en: Meta Letter Spacing
sv: Avstånd mellan bokstäver för metadata

en: Meta Line Height
sv: Linjehöjd för metadata

en: Meta Text Size
sv: Textstorlek för metadata

en: Mobile Menu
sv: Mobilmeny

en: Mobile Styles
sv: Mobilstilar

en: Module Name
sv: Modulnamn

en: Most Used
sv: Mest använda

en: Move To Divi Cloud
sv: Flytta till Divi Cloud

en: My Divi Cloud
sv: Mitt Divi Cloud

en: Name
sv: namn

en: New To Old
sv: Ny Till Gammal

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Nyare Kommentarer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
sv: Nästa

en: Next Entries &raquo;
sv: Nästa Inlägg &raquo;

en: No
sv: Nej

en: No Animation
sv: Ingen animation

en: No File Selected
sv: Ingen fil vald

en: No Repeat
sv: Upprepa inte

en: No Results
sv: Inga resultat

en: No Results Found
sv: Inga resultat hittades

en: No Screenshot
sv: Ingen skärmdump

en: No Sidebar
sv: Ingen sidofält

en: No available options.
sv: Inga tillgängliga alternativ.

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
sv: Obs: Färginställningar angivna ovan bör tillämpas på standardfärgschemat.

en: Number of Posts displayed on Archive pages
sv: Antal inlägg som visas på arkiv-sidorna

en: Number of Posts displayed on Category page
sv: Antal inlägg som visas på kategorisidorna

en: Number of Posts displayed on Search pages
sv: Antal inlägg visas på söksidorna

en: Number of Posts displayed on Tag pages
sv: Antal inlägg visas på Taggsidorna

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
sv: Antal produkter visade på WooCommerce arkivsida

en: Number of dropdown tiers shown
sv: Antal rullgardinsnivåer som visas

en: Off
sv: Av

en: Old To New
sv: Gammal Till Ny

en: On
sv: På

en: On Divi Cloud
sv: På Divi Cloud

en: Only Show
sv: Bara visa

en: Only Show Icon on Hover
sv: Visa ikon endast vid hovring

en: Only load external JavaScript libraries when they are needed by a specific Divi modules on the page. This removes unused JavaScript from the main scripts bundle and improves load times.
sv: Ladda bara externa JavaScript bibliotek när de behövs av en specifik Divi-moduler på sidan. Detta tar bort oanvänd JavaScript från huvudskriptpaketet och förbättrar laddningstiderna.

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
sv: på

en: Open in a new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

en: Open link in new window
sv: Öppna länken i nytt fönster

en: Options
sv: Inställningar

en: Order Category Links by Ascending/Descending
sv: Sortera kategorilänkar efter stigande eller fallande

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
sv: Sortera sidlänkar efter stigande/fallande

en: Outset
sv: Utsida

[ctx: Page]
en: About
sv: Handla om

[ctx: Page]
en: Blog
sv: Blogg

[ctx: Page]
en: Careers
sv: Karriärer

[ctx: Page]
en: Case Study
sv: Fallstudie

[ctx: Page]
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: Page]
en: Contact
sv: Kontakt

[ctx: Page]
en: Donate
sv: Donera

[ctx: Page]
en: Events
sv: evenemang

[ctx: Page]
en: Features
sv: Funktioner

[ctx: Page]
en: Gallery
sv: Galleri

[ctx: Page]
en: Gallery 1
sv: Galleri 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
sv: Galleri 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
sv: Galleri 3

[ctx: Page]
en: Home
sv: Hem

[ctx: Page]
en: Landing
sv: Landning

[ctx: Page]
en: Market
sv: Marknadsföra

[ctx: Page]
en: Marketing
sv: Marknadsföring

[ctx: Page]
en: Portfolio
sv: Portfölj

[ctx: Page]
en: Pricing
sv: Prissättning

[ctx: Page]
en: Project 1
sv: Projekt 1

[ctx: Page]
en: Project 2
sv: Projekt 2

[ctx: Page]
en: Services
sv: Tjänster

[ctx: Page]
en: Shop
sv: affär

en: Page Layout
sv: Sidlayout

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
sv: Se livedemo

en: Pages
sv: Sidor

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Password
sv: Lösenord

en: Password Protected
sv: Lösenordsskyddad

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
sv: Klistra in bild URL här, om du väljer "images" reglagetyp

en: Performance
sv: Prestanda

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: Photo Marketplace
sv: Foto Marketplace

en: Photo Marketplace About Page
sv: Foto Marketplace Om sidan

en: Photo Marketplace Categories Page
sv: Foto Marknadskategorier Sida

en: Photo Marketplace Contact Page
sv: Foto Marketplace kontaktsida

en: Photo Marketplace Home Page
sv: Foto Marketplace hemsida

en: Photo Marketplace Landing Page
sv: Foto Marketplace målsida

en: Photo Marketplace Pricing Page
sv: Prissida för fotomarknadsplats

en: Photo Marketplace Seller Page
sv: Foto Marketplace Säljarsida

en: Photographer
sv: Fotograf

en: Pink
sv: Rosa

en: Place Thumbs on Pages
sv: Placera miniatyrbilder på sidor

en: Place Thumbs on Posts
sv: Placera miniatyrbilder i inlägg

en: Place your adsense code here.
sv: Placera din Google Adsense kod här.

en: Please Log In Again
sv: Logga in igen

en: Portability
sv: Bärbarhet

en: Post
sv: Inlägg

en: Post Title
sv: Inläggstitel

en: Post info section
sv: Inläggens infosektion

en: Posted on
sv: Upplagt på

en: Premade Layouts
sv: Förgjorda layouter

en: Previous
sv: Föregående

en: Primary Menu
sv: Primär meny

en: Primary Menu Background Color
sv: Bakgrundsfärg för primär meny

en: Primary Menu Bar
sv: Primär menyrad

en: Primary Menu Link Color
sv: Länk Färg Primär Meny

en: Product Content
sv: Produktinnehåll

en: Project Navigation
sv: Projektnavigering

en: Published
sv: Publicerad

en: RSS Icon Url
sv: RSS ikon URL

en: Ratings
sv: Betyg

en: Read Divi Documentation
sv: Läs Divi dokumentation

en: Red
sv: Röd

en: Remove From Cloud
sv: Ta bort från molnet

en: Remove From Favorites
sv: Ta bort från favoriter

en: Rename
sv: Döp om

en: Replace Existing Content
sv: Byt ut befintligt innehåll

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset to Defaults
sv: Återställ till grundinställningar

en: Restaurant
sv: Restaurang

en: Restaurant About Page
sv: Restaurang om sida

en: Restaurant Blog Page
sv: Restaurang bloggsida

en: Restaurant Contact Page
sv: Restaurangens kontaktsida

en: Restaurant Gallery Page
sv: Restauranggallerisidan

en: Restaurant Home Page
sv: Restaurangens hemsida

en: Restaurant Landing Page
sv: Restaurangens målsida

[ctx: Restaurant Page]
en: Menu
sv: Meny

en: Restaurant Shop Page
sv: Restaurangbutikssida

en: Restaurant Team Page
sv: Restaurangteamets sida

en: Restore
sv: Återställ

en: Ridge
sv: Upphöjning

en: Right
sv: Höger

en: Right Sidebar
sv: Höger sidofält

en: Right to Left
sv: Höger till vänster

en: Role Editor
sv: roll Redaktör

en: Row Height
sv: Radhöjd

en: Row Name
sv: Radens namn

en: SaaS Company About Page
sv: SaaS Company About-sidan

en: SaaS Company Careers Page
sv: SaaS företagskarriärsida

en: SaaS Company Contact Page
sv: SaaS företagskontaktsida

en: SaaS Company Documentation Page
sv: SaaS företagsdokumentationssida

en: SaaS Company Features Page
sv: SaaS Företagsfunktionssida

en: SaaS Company Landing Page
sv: SaaS-företagets målsida

en: SaaS Company Pricing Page
sv: SaaS-företagets prissida

en: Save %s Snippet
sv: Spara %s Snippet

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Save Selection Only
sv: Spara endast urval

en: Save To Divi Cloud
sv: Spara till Divi Cloud

en: Save To Library
sv: Spara till bibliotek

en: Save as Global
sv: Spara som Global

en: Save this %s snippet to the Divi Library for later use.
sv: Spara detta %s-utdrag i Divi biblioteket för senare användning.

en: Scroll
sv: Skrolla

en: Search
sv: Sök

en: Search &hellip;
sv: Sök &hellip;

en: Search Bar Background Color
sv: Bakgrundsfärg i sökfältet

en: Search Bar Text Color
sv: Textfärg i sökfältet

en: Search For Categories
sv: Sök efter kategorier

en: Search For Layouts
sv: Sök efter layouter

en: Search For Packs
sv: Sök efter förpackningar

en: Search Results for: %s
sv: Sökersultat för: %s

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Search results for "%s"
sv: Sökresultat för "%s"

en: Secondary Menu
sv: Sekundär meny

en: Secondary Menu Background Color
sv: Bakgrundsfärg för sekundär meny

en: Secondary Menu Bar
sv: Sekundär menyrad

en: Secondary Menu Link Color
sv: Länk Färg undermenyn

en: Section Height
sv: Sektionshöjd

en: Section Name
sv: Sektionens namn

en: Select
sv: Välj

en: Select Animation Effect
sv: Välj Animationseffekt

en: Select Icon
sv: Välj ikon

en: Select Page
sv: Välj en sida

en: Select Slider Type here
sv: Välj reglagetyp här

en: Select between expanded and closed state
sv: Välj mellan expanderat och stängt tillstånd

en: Select yes if the link should be opened in a new window
sv: Välj ja om länken ska öppnas i ett nytt fönster

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
sv: Paket

en: Set As Logo
sv: Ange som logo

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
sv: Shoppingsidans & Kategorisidans layout för WooCommerce

en: Shortcodes
sv: Kortkoder

en: Show
sv: Visa

en: Show Facebook Icon
sv: Visa Facebook ikon

en: Show Instagram Icon
sv: Visa Instagram-ikonen

en: Show RSS Icon
sv: Visa RSS ikon

en: Show Search Icon
sv: Visa sökikon

en: Show Social Icons
sv: Visa sociala media-ikoner

en: Show Thumbs on Index pages
sv: Visa miniatyrbilder på indexsidor

en: Show Top Bar
sv: Visa översta fältet

en: Show Twitter Icon
sv: Visa Twitter Ikon

en: Show comments on pages
sv: Visa kommentarer på sidor

en: Show comments on posts
sv: Visa kommentarer på inlägg

en: Show dropdown menus
sv: Visa rullgardinsmenyer

en: Sidebar
sv: Sidofält

en: Sidebar Layout
sv: Sidpanellayout

en: Sidebar Width
sv: Sidlistens bredd

en: Sign In To Divi Cloud
sv: Logga in på Divi Cloud

en: Sign Out Of Divi Cloud
sv: Logga ut från Divi Cloud

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
sv: Logga in på ditt Elegant Themes-konto med popup-fönstret för att aktivera Divi Cloud.

en: Single Page Layout
sv: Layout för enkelsidor

en: Single Post Layout
sv: Layout för enkelinlägg

en: Single Post Page SEO
sv: Enkelinläggssida SEO

en: Site Identity
sv: Webbplats identitet

en: Skills
sv: Färdigheter

en: Slide In
sv: Slider

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
sv: Inställningar för slider och helskärmsfront

en: Slider Type
sv: Reglageyp

en: Smooth Scrolling
sv: Mjuk rullning

en: Social Icon Color
sv: Färg på ikon för sociala medier

en: Social Icon Size
sv: Storlek på ikon för sociala medier

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
sv: Vissa tredjepartsskript kan vara felaktigt köade utan att deklarera jQuery som beroende. Om jQuery skjuts upp kan dessa skript gå sönder. Om du upplever konsolfel efter att ha aktiverat alternativet "Defer jQuery And jQuery Migrate" kan du aktivera det här alternativet, vilket kommer att ladda ett ytterligare kompatibilitetsskript som kommer att försöka lösa problemet. Du kan stänga av den här funktionen om allt fungerar bra utan den.

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
sv: Sortera kategorilänkar efter Name/ID/Slug/Count/Term grupp

en: Sort Pages Links
sv: Sortera Sidlänkar

en: State
sv: Tillstånd

en: Stretch Background Image
sv: Stretcha bakgrundsbilden

en: Submit
sv: Skicka

en: Submit Comment
sv: Skicka kommentar

en: Submit a Comment
sv: Skicka kommentar

en: Tab Content
sv: Flikinnehåll

en: Tab Text
sv: Fliktext

en: Tablet
sv: Tablett

en: Tags
sv: Taggar

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Text Size
sv: Textstorlek

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
sv: Divi-ikonens teckensnitt är uppdelat i olika delmängder. Dessa delmängder laddas endast när det behövs baserat på modulerna och funktionerna som används på varje sida. Om du behöver tillgång till hela ikonteckensnittet på alla sidor (till exempel om du använder vårt ikonteckensnitt i ditt barntema), kan du inaktivera det här alternativet och ladda hela ikonteckensnittsbiblioteket på alla sidor.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
sv: Kartor-modulen använder Google Maps API och kräver en giltig Google API-nyckel för att fungera. Innan du använder kartmodulen, vänligen se till att du lagt till din API-nyckel här. Läs mer om hur du skapar din Google API-nyckel <a target="_blank" href="%1$s">här</a>.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
sv: Sidan du begärde kunde inte hittas. Försök förfina din sökning eller använd navigeringen ovan för att lokalisera inlägget.

en: Theme Accent Color
sv: Färgtema

en: Theme Customizer
sv: Tema-anpassare

en: Theme Options
sv: Temainställningar

en: This Website
sv: Denna webbplats

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
sv: Detta är användarnamnet som du använder för att komma åt medlemsområdet på elegantthemes.com.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
sv: Det här alternativet låter dig ändra hur datum visas. För mer information hänvisar vi till WordPress kodex här:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatera datum och tid</a>

en: This option dequeues the Divi style.css file and prints the contents in-line. This removes a render blocking request and improves the PageSpeed scores of individual pages. However, it also prevents the style.css file from being cached. Since the stylesheet is small, it's recommended to keep this option enabled.
sv: Det här alternativet tar bort filen Divi style.css och skriver ut innehållet i rad. Detta tar bort en begäran om renderingsblockering och förbättrar PageSpeed-poängen för enskilda sidor. Det förhindrar dock också filen style.css från att cachelagras. Eftersom stilmallen är liten, rekommenderar vi att du håller det här alternativet aktiverat.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
sv: Det här alternativet låter dig styra hur många nivåer din rullgardinsmeny har. Genom att öka antalet kan ytterligare menyalternativ visas.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
sv: Det här inlägget är lösenordsskyddat. Ange lösenord för att visa kommentarer.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
sv: Det här aktiverar Google Fonts för andra språk än engelska.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
sv: Detta kommer att möjliggöra användning av utdrag i inlägg eller sidor.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
sv: Detta returnerar alla inställningar över alternativsidan till standardvärdena. <strong>Är du säker på att du vill göra det här?</strong>

en: Tile
sv: Ordna

en: Tile Horizontally
sv: Ordna över och under

en: Tile Vertically
sv: Ordna sida vid sida

en: Title
sv: Rubrik

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
sv: För att aktivera Divi Cloud på denna webbplats, logga in på ditt Elegant Themes konto

en: To view this protected post, enter the password below
sv: För att se detta skyddade inlägg, ange lösenordet nedan

en: Top
sv: Ovantill

en: Top Bar Text Color
sv: Textfärg i översta fältet

en: Top Bar Text Size
sv: Textstorlek i det översta fältet

en: Top to Bottom
sv: Uppifrån och ner

en: Trash
sv: Skräp

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
sv: Papperskorgen för Divi Cloud är begränsad till 50 föremål för gratiskonton. När din papperskorgen överstiger 50 föremål, kommer de äldsta föremålen i din papperskorgen att raderas permanent för att göra plats för nya föremål. Köp ett <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud-medlemskap</a> för obegränsad lagring.

en: Travel Agency
sv: Resebyrå

en: Travel Agency About Page
sv: Resebyrå Om sida

en: Travel Agency Blog Page
sv: Resebyråns bloggsida

en: Travel Agency Contact Page
sv: Resebyråns kontaktsida

en: Travel Agency Home Page
sv: Resebyråns hemsida

en: Travel Agency Landing Page
sv: Resebyråns målsida

en: Travel Agency Packages Page
sv: Resebyråpaket sida

en: Travel Agency Shop Page
sv: Resebyråbutikssida

en: Travel Agency Team Page
sv: Resebyråteamets sida

en: Tweet
sv: Twittra

en: Twitter Profile Url
sv: Twitter profil URL

en: Type
sv: Typ

en: Type of the box
sv: Typ av låda

en: Typography
sv: Typografi

en: Uh Oh!
sv: Hoppsan!

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
sv: Hoppsan! Du har nått din Divi Cloud-kvot.

en: Underline
sv: Understruken

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
sv: Lås upp obegränsad Divi Cloud molnlagring

en: Untagged
sv: Otaggat

en: Upgrade Your Divi Cloud
sv: Uppgradera ditt Divi Cloud

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Url
sv: URL

en: Use Background Color
sv: Använd bakgrundsfärg

en: Use Custom Sidebar Width
sv: Använd Custom Sidebar bredd

en: Use Google Fonts
sv: Använd Google Fonts

en: Use Relative Image Paths
sv: Använd relativa bildsökväg

en: Use excerpts when defined
sv: Använd utdrag när definierade

en: Use resizing
sv: Användning storleksändring

en: Used for icon button type
sv: Används för ikonknappens typ

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Vertical Menu Orientation
sv: Vertikal menyorientering

en: Vertically Centered
sv: Vertikalt centrerad

en: View Details
sv: Visa detaljer

en: View in Divi Marketplace
sv: Visa i Divi Marketplace

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
sv: Varning: Detta kan orsaka JavaScript-fel i vissa fall och bör användas med försiktighet. När det är aktiverat kommer skript som registrerats av plugins och teman att skjutas upp för att förbättra prestandan och jQuery kommer alltid att laddas i kroppen.

en: Watch video tutorials
sv: Titta på instruktionsvideor

en: Web Agency
sv: Webbbyrå

en: Web Agency Careers Page
sv: Karriärsida för webbbyrå

en: Web Agency Contact Page
sv: Webbyråns kontaktsida

en: Web Agency Home Page
sv: Webbbyråns hemsida

en: Web Agency Landing Page
sv: Webbbyrås målsida

en: Web Agency Portfolio Page
sv: Webbbyrås portföljsida

en: Web Agency Pricing Page
sv: Webbbyrås prissida

en: Web Agency Services Page
sv: Sida för webbbyråtjänster

en: Website Content Width
sv: Webbplatsens innehållsbredd

en: Website Gutter Width
sv: Webplatsens Kolumnavstånd

en: Wedding
sv: Bröllop

en: Wedding About Page
sv: Om sidan för bröllop

en: Wedding Blog Page
sv: Bröllopsbloggsida

en: Wedding Contact Page
sv: Bröllopskontaktsida

en: Wedding Details Page
sv: Bröllopsinformationssida

en: Wedding Gallery Page
sv: Bröllopsgallerisida

en: Wedding Home Page
sv: Hemsida för bröllop

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
sv: Välkommen till Divi! Innan du dyker ner i ditt nya tema får du gärna besöka <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a>-sidan för tillgång till dussintals djuptgående genomgångar.

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
sv: När Critical CSS är aktiverat, bestämmer Divi en "över vikningströskeln" och skjuter upp alla stilar för element under mitten. Denna tröskel är dock bara en uppskattning och kan variera på olika enheter. Ökande tröskelhöjd kommer att avvika färre stilar, vilket resulterar i något långsammare laddningstider men mindre chans att kumulativa layoutförändringar inträffar. Om du upplever CLS-problem kan du öka tröskelhöjden.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
sv: När det är möjligt kommer jQuery och jQuery Migrate att flyttas till kroppen för att påskynda laddningstiderna. Om ett plugin från tredje part registrerar jQuery som ett beroende, kommer det att flyttas tillbaka till huvudet.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
sv: När du definierar dina sökord med hjälp av anpassade fält bör du använda det här värdet som namn för anpassat fält. Värdet på ditt anpassade fält bör vara de metasökord du vill använda, åtskilda med kommatecken.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
sv: När du definierar din metabeskrivning med hjälp av anpassade fält bör du använda det här värdet som namn för anpassat fält. Värdet på ditt anpassade fält bör vara den anpassade beskrivning du vill använda.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
sv: När du definierar din titel med hjälp av anpassade fält bör du använda det här värdet som namn på anpassat fält. Värdet på ditt anpassade fält bör vara den anpassade titel du vill använda.

en: Widget Bullet Color
sv: Punktfärg i widget

en: Widget Header Color
sv: Rubrikfärg i widget

en: Widget Link Color
sv: Länkfärg i widget

en: Widget Text Color
sv: Textfärg i widget

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
sv[0]: %1$s Objekt
sv[1]: %1$s Objekt

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
sv: WordPress laddar sina egna WordPress-emojis. Moderna webbläsare stöder inbyggda emojis, vilket gör WordPress emojis onödiga i de flesta fall. Att ta bort WordPress-emojis tar bort onödiga tillgångar och förbättrar prestandan.

en: Yes
sv: Ja

en: Yoga Studio
sv: Yogastudio

en: Yoga Studio About Page
sv: Yoga Studio Om sidan

en: Yoga Studio Blog Page
sv: Yoga Studio bloggsida

en: Yoga Studio Classes Page
sv: Sidan Yoga Studio Klasser

en: Yoga Studio Contact Page
sv: Yoga Studio kontaktsida

en: Yoga Studio Home Page
sv: Yoga Studios hemsida

en: Yoga Studio Landing Page
sv: Yoga Studios målsida

en: Yoga Studio Team Page
sv: Yoga Studio Team-sida

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
sv: Du kan inaktivera det här alternativet om du vill ta bort kommentarer och kommentersformuläret från inlägg.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
sv: Du hittar din API-nyckel <a href="%s" target="_blank">här</a>.

en: You don't have pages
sv: Du har inga sidor

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
sv: Du har nått din 500MB-gräns. För att fortsätta spara objekt till ditt Divi Cloud måste du ta bort några av dina befintliga objekt för att frigöra utrymme eller uppgradera din Divi Cloud-lagring.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
sv: Din %1$s prenumeration har löpt ut. För att ladda ner Premade Layouts från %2$s biblioteket måste du <a href="%3$s" target="_blank">förnya ditt abonnemang</a>.

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
sv: Din Divi Cloud-session har avslutats

en: Your Divi Cloud membership has expired
sv: Ditt Divi Cloud-medlemskap har löpt ut

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
sv: Ditt Divi Cloud-medlemskap har löpt ut. <a href="%s" target="_blank">Förnya ditt Divi Cloud-medlemskap</a> för att komma åt objekt lagrade i ditt moln.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
sv: Din Divi Cloud-session har avslutats. Försök att logga in igen. Om du fortsätter att uppleva auktoriseringsfel, försök att stänga biblioteksmodal och öppna den igen så att din auktoriseringstoken kan återskapas.

en: Your Existing Pages
sv: Dina befintliga sidor

en: Your Saved Layouts
sv: Dina sparade layouter

[ctx: clear static resources]
en: Clear
sv: Klar

en: comments
sv: Kommentarer

[ctx: documentation links]
en: Support
sv: Stöd

[ctx: general options]
en: General
sv: Allmän

en: hide error message
sv: dölj felmeddelande

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
sv: Navigering

en: settings reset.
sv: Inställningarna återställda.

en: settings saved.
sv: Inställningarna sparade.

en: show error message
sv: visa felmeddelande

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
sv: annonser

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
sv: färgsättning

[ctx: theme updates]
en: Updates
sv: uppdateringar

en: you don't have sufficient permissions to access this page
sv: du inte har tillräckliga rättigheter för att få tillgång till den här sidan
